Blackhawks

CSN to carry live coverage of the 2015 IHSA Football State Championships (Nov. 27 and 28)

CSN to carry live coverage of the 2015 IHSA Football State Championships (Nov. 27 and 28)

Network to televise LIVE HD coverage of this weekend’s Class 1A-8A IHSA Football State Championships from Huskie Stadium in DeKalb, IL

PLUS -- Live streaming coverage of EVERY IHSA Football State Championship telecast – including surrounding pre/postgame coverage – to be made available to authenticated subscribers on CSNChicago.com  and via the NBC Sports Live Extra app 

CSNChicago.com to air highlight packages of all games throughout the weekend;

CSNChicago.com & IHSA.tv to also live stream every post-game press conference

Chicago, IL (November 23, 2015) -- For the fifth-straight year, Comcast SportsNet, the television home of the Illinois High School Association (IHSA) State Championships, will be airing LIVE high-definition coverage of the 2015 IHSA Football State Championshipson Friday, November 27 & Saturday, November 28 from Huskie Stadium in DeKalb, IL.  Illinois preps football fans can look forward to seeing every action-packed championship battle starting with the Class 1A contest on Friday morning at 10:00 AM CT, leading up to Class 8A’s highly-anticipated match-up between Loyola Academy and Marist on Saturday night at 7:00 PM CT.  The 2015 IHSA Football Championships will be produced by the IHSA & PlayOn! Sports.

In addition -- EVERY IHSA Football State Championship telecast on Comcast SportsNet, including surrounding pre/postgamecoverage, will be streamed LIVE on CSNChicago.com and will be made available via the NBC Sports Live Extra app on tablets and smart phones.  Authenticated Comcast SportsNet Chicago subscribers can watch live IHSA Football State Championships action from anywhere in the United States.  The live streaming service is currently available to customers of Comcast/Xfinity, DIRECTV, DISH Network, AT&T U-verse, Mediacom, RCN, WOW!, Time Warner Cable and Charter among numerous other carriers.  For a full list of carriers and more information about CSN Chicago’s live streaming service, viewers are urged to visit the following link: csnchicago.com/page/live-extra-faq.

IMPORTANT NOTES:

  • Friday’s Class 3A championship between Bishop McNamara and Unity (4:00 PM start) will air on both CSN and CSN+HD (NOTE: CSN+HD is located on Comcast ch. 201 in the Chicago area and in South Bend, IN…located on ch. 285 in Comcast’s Peoria, Springfield, Rockford and Champaign markets), while Friday’s Class 4A championship between Phillips and Althoff Catholic (7:00 PM start) will air exclusively on CSN+HD.
  • Viewers are urged to visit CSNChicago.com’s special “Comcast SportsNet Channel Finder” section (http://www.csnchicago.com/channel-finder ) or IHSA.org for complete channel location details for ALL games throughout the state. 
  • Fans are also strongly urged to interact via Twitter throughout the entire weekend by utilizing the hashtag #IHSA to share their comments and showcase their school spirit for their favorite teams. 
  • IHSA.tv will also be providing fans with a live stream of every IHSA Football championship post-game press conference. 

In addition, CSNChicago.com’s IHSA Preps section (csnchicago.com/preps) will feature highlight packages from all games throughout the weekend, along with week-long coverage & scouting reports from veteran Illinois preps sports writer “Edgy Tim” O’Halloran (@EDGYTIM) and a Twitter module aggregating all #IHSA tweets.  Plus – Comcast SportsNet viewers can look forward to a special “IHSA Football Championships” wrap-up edition of High School Lites on Saturday, Nov. 28 live at 11:00 PM for a complete rundown of every championship game, including expanded highlights and player/coaches interviews.  From an additional social media standpoint, fans are urged to follow @CSNPreps on Twitter throughout the weekend for up-to-the-minute 2015 IHSA Football State Championship news & game updates.

IHSA TV veterans Dave Bernhard (Class 3A, 4A, 7A & 8A) and Lee Hall (Class 1A & 2A) return in 2015 to bring viewers every thrill-packed play-by-play call, which will also include the second year pxp call from veteran Chicago-area broadcaster/WTVO-TV’s Matt Rodewald (Class 5A & 6A). Color analysis will be provided by veteran Chicago Bears/NFL expert Hub Arkush (Class 7A & 8A), along with former Illinois State University football standout  Chris Highland (Class 5A & 6A), Northern Illinois University football radio color analyst Mark Lindo (Class 3A & 4A) and longtime IHSA TV contributor/Illinois High School Coaches Association Hall of Famer Jack McInerney (Class 1A & 2A).

Sideline reports throughout the IHSA Football Championships weekend will be provided by Comcast SportsNet’s Kelly Crull (Class 3A, 4A, 7A & 8A) and WICS-TV Springfield/Decatur/Champaign’s Donnie Tillman (Class 1A, 2A, 5A & 6A).

The following schedule details Comcast SportsNet’s coverage of the 2015 IHSA Football Championships airing this Thanksgiving weekend (play-by-play/color analyst/sideline reporting teams are in parentheses):

FRIDAY, NOVEMBER 27

10:00 AM –      Class 1A: STARK COUNTY (Toulon) vs. ARCOLA (Lee Hall/Jack McInerney/Donnie Tillman)

1:00 PM –        Class 2A: TRI-VALLEY (Downs) vs. AUBURN (Lee Hall/Jack McInerney/Donnie Tillman)

4:00 PM –        Class 3A: BISHOP MCNAMARA (Kankakee) vs. UNITY (Tolono) (Dave Bernhard/Mark Lindo/Kelly Crull)

(NOTE: This game will air on both the main Comcast SportsNet channel location & CSN+HD; please visit CSNChicago.com’s CHANNEL FINDER for the exact channel location in your area)

7:00 PM –        Class 4A: PHILLIPS (Chicago) vs. ALTHOFF CATHOLIC (Belleville) (Dave Bernhard/Mark Lindo/Kelly Crull)

(NOTE: This game will air on exclusively on CSN+HD; please visit CSNChicago.com’s CHANNEL FINDER for the exact channel location in your area)

SATURDAY, NOVEMBER 28

10:00 AM –      Class 5A: NAZARETH ACADEMY (LaGrange Park) vs. LINCOLN-WAY WEST (New Lenox) (Matt Rodewald/Chris Highland/Donnie Tillman)

1:00 PM –        Class 6A: MONTINI (Lombard) vs. CRETE-MONEE (Crete) (Matt Rodewald/Chris Highland/Donnie Tillman)

4:00 PM –        Class 7A: GLENBARD WEST (Glen Ellyn) vs. LIBERTYVILLE (Dave Bernhard/Hub Arkush/ Kelly Crull)

7:00 PM –        Class 8A: LOYOLA ACADEMY (Wilmette) vs. MARIST (Chicago) (Dave Bernhard/Hub Arkush/ Kelly Crull)

Four takeaways: 'Vintage' Corey Crawford steals two points for Blackhawks

crawford-1020.jpg
AP

Four takeaways: 'Vintage' Corey Crawford steals two points for Blackhawks

Here are four takeaways from the Blackhawks' 4-1 win over the Columbus Blue Jackets at Nationwide Arena on Saturday:

1. Corey Crawford steals the show

The Blackhawks had no business winning this game. They were being outshot 28-15 through two periods, committed four penalties and gave up 18 high-danger chances in the game. 

But Crawford bailed out his team like he often has done in the past, and was zoned in from the moment the puck dropped. He finished with 37 saves on 38 shots for a save percentage of .974, picking up his first win since Dec. 17, 2017.

"Yeah, I felt good," Crawford said. "I think everyone was playing hard, rebounds, taking away sticks. That was a great effort by everyone."

"He was standing on his head for us," Patrick Kane said. "As Q would say, that’s a goalie win for us."

Said coach Joel Quenneville: "That was vintage Crow."

2. Tic-tac-toe leads to go-ahead goal

The Blue Jackets were clearly the better team through two periods. The Blackhawks were fortunate to go into second intermission with the game still tied at 1-1.

The next goal was crucial, and they got it thanks to a give-and-go play by Brent Seabrook and Kane, who buried home a wide open net to give the Blackhawks a 2-1 lead with 4:14 left in regulation.

Was Kane expecting Seabrook to pass it back?

"No. Not a chance," Kane said laughing. "That’s his wheelhouse, coming right down there. He scores a lot of goals from that area. Saw it was like a 2-on-2, he was coming late, he jumped in the play on the first goal, did a great job, jumped in the play on that goal. Made a great pass. When I saw it come back, I just tried to stay patient, settle it down and make sure I hit the net, because I knew I had the whole open net."

3. Busy night for PK

The Blackhawks penalty kill was very busy. It was also on it's A-game, partly because their best penalty killer was Crawford.

The Blackhawks spent 6:31 of the first 40 minutes killing penalties, allowing 11 shots total on it. But most importantly, they killed off all four penalties.

"We had some tough clears, but I thought we did some good things," Quenneville said. "We withstood some extended PK zone time there and found a way to keep us in the game. Obviously that next goal was huge and that second period was a big part of them having so much zone time, keeping us in our end. We'll say, hey good job, but Crow was the best penalty killer tonight."

4. Catching up with Kane on Artemi Panarin

Kane and Panarin spent only two seasons together, but they brought Blackhawks fans out of their seats on a nightly basis and it was amazing to watch the instant on-ice chemistry they shared. And most of it was non-verbal, which made it even more impressive. They were always on the same wavelength.

"Sometimes it takes time to build some chemistry but that was one of those things where it was like, I don't want to say instant chemistry, but after one or two preseason games we kind of new that maybe something special was going to happen," Kane told NBC Sports Chicago. "I think he scored in his first game in the NHL, we had a really good game, we had the puck a lot, we sensed that this could be a fun way to play hockey."

Off the ice, Kane said Panarin would use Google translate on his phone to communicate while Kane would try using a Russian accent while saying English words.

The two of them got a chance to hang out for a little bit on Friday and Kane still keeps tabs on his former linemate.

"I always really enjoy watching him," Kane said. "If we have an off night or something, he's a really fun player to watch."

2018 IHSA Football Playoff Pairings

2018 IHSA Football Playoff Pairings

The 2018 IHSA Football Playoff pairings have been unveiled as teams from all over the state begin their postseason journey. 

Be sure to check our Twitter, @NBCSPreps, or the IHSA's Twitter, @IHSAState, for the latest IHSA Football updates. 

CLASS 8A

1. Brother Rice (9-0) vs. 32. Zion-Benton (5-4)
16. Oak Park-River Forest (7-2) vs. 17. New Trier (7-2)
8. Warren (8-1) vs. 25. Neuqua Valley (6-3)
9. Hinsdale Central (7-2) vs. 24. Conant (6-3)
4. Homewood-Flossmoor (8-1) vs. 29. Fremd (5-4)
13. Oswego East (7-2) vs. 20. Barrington (6-3)
5. Marist (8-1) vs. 28. Stevenson (6-3)
12. Plainfield South (7-2) vs. 21. Naperville Central (6-3)
2. Lincoln-Way East (9-0) vs. 31. St. Charles East (5-4)
15. Bartlett (7-2) vs. 18. Glenbard West (7-2)
7. West Aurora (8-1) vs. 26. South Elgin (6-3)
10. Evanston (7-2) vs. 23. Edwardsville (6-3)
3. Oswego (9-0) vs. 30. Taft (5-4)
14. Minooka (7-2) vs. 19. Loyola (6-3)
6. Maine South (8-1) vs. 27. Huntley (6-3)
11. Bolingbrook (7-2) vs. 22. Waubonsie Valley (6-3)

CLASS 7A

CLASS 7A EXPERT ANALYSIS

1. Simeon (9-0) vs. 32. Rockford East (5-4)
16. Harlem (7-2) vs. 17. Lincoln-Way West (7-2)
8. Nazareth (8-1) vs. 25. Andrew (6-3)
9. Hersey (8-1) vs. 24. Lincoln-Way Central (6-3)
4. Batavia (9-0) vs. 29. Granite City (5-4)
13. Moline (8-1) vs. 20. Glenbrook North (7-2)
5. Willowbrook (9-0) vs. 28. Lincoln Park (5-4)
12. Maine West (8-1) vs. 21. Benet Academy (6-3)
2. Glenbard East (9-0) vs. 31. Prospect (5-4)
15. East St. Louis (7-2) vs. 18. Hoffman Estates (7-2)
7. Mount Carmel (8-1) vs. 26. T.F. South (6-3)
10. DeKalb (8-1) vs. 23. Lake Zurich (6-3)
3. Hononegah (9-0) vs. 30. Buffalo Grove (5-4) 
14. Wheaton Warrenville South (8-1) vs. 19. Belleville West (7-2)
6. Rolling Meadows (9-0) vs. 27. Alton (5-4)
11. Normal Community (8-1) vs. 27. St. Charles North (6-3) 

CLASS 6A

CLASS 6A EXPERT ANALYSIS

1. Cary-Grove (9-0) vs. 16. Wauconda (5-4)
8. Kaneland (6-3) vs. 9. Von Steuben (6-3)
4. Phillips (7-2) vs. 13. Lake Forest (5-4)
5. Prairie Ridge (7-2) vs. 12. Hinsdale South (6-3)
2. Antioch (9-0) vs. 15. Reavis (5-4)
7. Lakes (7-2) vs. 10 Belvidere North (6-3)
3. Kenwood (8-1) vs. 14. Crystal Lake South (5-4)
6. Niles Notre Dame (7-2) vs. 11. St. Ignatius (6-3)
1. Richards (9-0) vs. 16. Rock Island (5-4)
8. Yorkville (7-2) vs. 9. Dunlap (7-2)
4. Normal West (8-1) vs. 13. Peoria Notre Dame (6-3)
5. Shepard (7-2) vs. 12. Springfield (6-3)
2. Washington (9-0) vs. 15. Providence Catholic (5-4)
7. Sacred Heart-Griffin (7-2) vs. 10. Quincy (7-2)
3. Glenwood (8-1) vs. 14. Lemont (5-4)
6. Bloomington (7-2) vs. 11. Crete-Monee (6-3)

CLASS 5A

CLASS 5A EXPERT ANALYSIS

1. Payton (9-0) vs. 16. Evergreen Park (5-4)
8. Elmwood Park (7-2) vs. 9. Back of the Yards (6-3)
4. Montini (8-1) vs. 13. Woodstock North (5-4)
5. Sycamore (7-2) vs. 12. Rochelle (5-4)
2. Sterling (8-1) vs. 15. Phoenix Coop (5-4)
7. Hyde Park (7-2) vs. 10. Brooks (6-3)
3. Boylan Catholic (8-1) vs. 14. Glenbard South (5-4)
6. St. Francis (7-2) vs. 11. Amundsen (5-4)
1. Hillcrest (9-0) vs. 16. Jerseyville (5-4)
8. MacArthur (6-3) vs. 9. Morton (6-3)
4. Cahokia (8-1) vs. 13. Mt. Zion (6-3)
5. Carbondale (7-2) vs. 12. Champaign Central (6-3)
2. Highland (9-0) vs. 15. Rich Central (5-4)
7. Mattoon (6-3) vs. 10. Mascoutah (6-3)
3. Metamora (8-1) vs. 14. Joliet Catholic (5-4)
6. Marion (6-3) vs. 11. Rich East (6-3)

CLASS 4A

CLASS 4A EXPERT ANALYSIS

1. IC Catholic (9-0) vs. 16. Raby (5-4)
8. Dixon (6-3) vs. 9. Stillman Valley (6-3)
4. Urban Prep Bronzeville (8-1) vs. 13. St. Edward (5-4)
5. Marengo (7-2) vs. 12. Sullivan (6-3)
2. Coal City (8-1) vs. 15. Wheaton Academy (5-4)
7. Ag. Science (7-2) vs. 10. Johnsburg (6-3)
3. Richmond-Burton (8-1) vs. 14. Plano (5-4)
6. Genoa-Kingston (7-2) vs. 11. Clemente (6-3)
1. Taylorville (9-0) vs. 16. Illinois Valley Central (5-4)
8. Columbia (7-2) vs. 9. Freeburg (7-2)
4. Rochester (8-1) vs. 13. Breese Central (6-3)
5. Pontiac (8-1) vs. 12. Herrin (7-2)
2. Paris (9-0) vs. 15. Salem (6-3)
7. Breese Mater Dei (7-2) vs. 10. Effingham (7-2)
3. Bishop McNamara (8-1) vs. 14. Richland County (6-3)
6. Murphysboro Coop (7-2) vs. 11. Prairie Central (7-2)

CLASS 3A

CLASS 3A EXPERT ANALYSIS

1. Byron (9-0) vs. 16. Rock Island Alleman (5-4)
8. Elmwood-Brimfield Coop (6-3) vs. 9. Princeton (6-3)
4. Lisle (8-1) vs. 13. Dwight Coop (6-3)
5. North Boone (7-2) vs. 12. Mid-County Coop (6-3)
2. Dunbar (8-1) vs. 15. Herscher (5-4)
7. Clark (6-3) vs. 10. Hall Twp. (6-3)
3. Eureka (8-1) vs. 14. UP/Englewood (5-4)
6. Monmouth-Rosevl. (7-2) vs. 11. Wilmington (6-3)
1. Monticello (9-0) vs. 16. St. Joseph-Ogden (5-4) 
8. Anna-Jonesboro (7-2) vs. 9. West Frankfort (7-2)
4. Farmington (9-0) vs. 13. Greenville (6-3)
5. Beardstown (8-1) vs. 12. Pleasant Plains (6-3)
2. Carlinville (9-0) vs. 15. East Alton-Wood River (6-3)
7. Vandalia (7-2) vs. 10. Paxton-Buckley-Loda (6-3)
3. Fairfield (9-0) vs. 14. Newton (6-3)
6. Williamsville (8-1) vs. 11. DuQuoin (6-3)

CLASS 2A

CLASS 2A EXPERT ANALYSIS

1. Gibson City-MS (9-0) vs. 16. Watseka (5-4)
8. Hope Academy (7-2) vs. 9. Knoxville (6-3)
4. Illini West (9-0) vs. 13. Mercer County (5-4)
5. Newman C.C. (8-1) vs. 12. Rockford Christian (6-3)
2. Orion (9-0) vs. 15. Fieldcrest (5-4)
7. Clifton Central (7-2) vs. 10. Rockridge (6-3)
3. Eastland-Pearl City Coop (9-0) vs. 14. Harlan (5-4)
6. Collins Coop (8-1) vs. 11. Chicago Christian (6-3)
1. St. Teresa (9-0) vs. 16. Staunton (5-4)
8. Eldorado (7-2) vs. 9. Athens (7-2)
4. Pana (8-1) vs. 13. Oakwood (5-4)
5. Nashville (8-1) vs. 12. Tri-Valley (5-4)
2. Maroa-Forsyth (9-0) vs. 15. Routt Coop (5-4)
7. Warrensburg-Latham (7-2) vs. 10. Chester (6-3)
3. Tuscola (8-1) vs. 14. Villa Grove-Heritage Coop (5-4)
6. Bismarck-Henning (8-1) vs. 11. West Hancock Coop (6-3)

CLASS 1A

CLASS 1A EXPERT ANALYSIS

1. Princeville (9-0) vs. 16. Polo (5-4)
8. Annawan-Wethersfield Coop (6-3) vs. 9. Aurora Christian (6-3)
4. Lena-Winslow (8-1) vs. 13. Lewistown (5-4)
5. Orr (8-1) vs. 12. LeRoy (5-4)
2. Ottawa Marquette (9-0) vs. 15. Orangeville (5-4)
7. Stockton (7-2) vs. 10. Dakota (6-3)
3. Milledgeville (9-0) vs. 14. Fulton (5-4)
6. Forreston (7-2) vs. 11. Hiawatha (6-3)
1. Argenta-Oreana (9-0) vs. 16. Cerro Gordo-Bement Coop (5-4)
8. Fisher (7-2) vs. 9. Cumberland (7-2)
4. Red Hill (8-1) vs. 13. Central A&M (6-3)
5. Madison (8-1) vs. 12. Edwards County (6-3)
2. Camp Pt. Central (8-1) vs. 15. Greenfield-NW Coop (6-3)
7. Sesser-Valier Coop (7-2) vs. 10. Carrollton (6-3)
3. Triopia Coop (8-1) vs. 14. Georgetown-RF (6-3)
6. Arcola (7-2) vs. 11. Salt Fork (6-3)