The 2018 IHSA Football Playoff pairings have been unveiled as teams from all over the state begin their postseason journey.
Be sure to check our Twitter, @NBCSPreps, or the IHSA's Twitter, @IHSAState, for the latest IHSA Football updates.
EDGY TIM PICKS CLASS 5A AND 6A
EDGY TIM PICKS CLASS 7A AND 8A
PANEL PREDICTS THE STATE FINALS FOR ALL EIGHT CLASSES
1. Brother Rice (9-0) vs. 32. Zion-Benton (5-4)
16. Oak Park-River Forest (7-2) vs. 17. New Trier (7-2)
8. Warren (8-1) vs. 25. Neuqua Valley (6-3)
9. Hinsdale Central (7-2) vs. 24. Conant (6-3)
4. Homewood-Flossmoor (8-1) vs. 29. Fremd (5-4)
13. Oswego East (7-2) vs. 20. Barrington (6-3)
5. Marist (8-1) vs. 28. Stevenson (6-3)
12. Plainfield South (7-2) vs. 21. Naperville Central (6-3)
2. Lincoln-Way East (9-0) vs. 31. St. Charles East (5-4)
15. Bartlett (7-2) vs. 18. Glenbard West (7-2)
7. West Aurora (8-1) vs. 26. South Elgin (6-3)
10. Evanston (7-2) vs. 23. Edwardsville (6-3)
3. Oswego (9-0) vs. 30. Taft (5-4)
14. Minooka (7-2) vs. 19. Loyola (6-3)
6. Maine South (8-1) vs. 27. Huntley (6-3)
11. Bolingbrook (7-2) vs. 22. Waubonsie Valley (6-3)
1. Simeon (9-0) vs. 32. Rockford East (5-4)
16. Harlem (7-2) vs. 17. Lincoln-Way West (7-2)
8. Nazareth (8-1) vs. 25. Andrew (6-3)
9. Hersey (8-1) vs. 24. Lincoln-Way Central (6-3)
4. Batavia (9-0) vs. 29. Granite City (5-4)
13. Moline (8-1) vs. 20. Glenbrook North (7-2)
5. Willowbrook (9-0) vs. 28. Lincoln Park (5-4)
12. Maine West (8-1) vs. 21. Benet Academy (6-3)
2. Glenbard East (9-0) vs. 31. Prospect (5-4)
15. East St. Louis (7-2) vs. 18. Hoffman Estates (7-2)
7. Mount Carmel (8-1) vs. 26. T.F. South (6-3)
10. DeKalb (8-1) vs. 23. Lake Zurich (6-3)
3. Hononegah (9-0) vs. 30. Buffalo Grove (5-4)
14. Wheaton Warrenville South (8-1) vs. 19. Belleville West (7-2)
6. Rolling Meadows (9-0) vs. 27. Alton (5-4)
11. Normal Community (8-1) vs. 27. St. Charles North (6-3)
1. Cary-Grove (9-0) vs. 16. Wauconda (5-4)
8. Kaneland (6-3) vs. 9. Von Steuben (6-3)
4. Phillips (7-2) vs. 13. Lake Forest (5-4)
5. Prairie Ridge (7-2) vs. 12. Hinsdale South (6-3)
2. Antioch (9-0) vs. 15. Reavis (5-4)
7. Lakes (7-2) vs. 10 Belvidere North (6-3)
3. Kenwood (8-1) vs. 14. Crystal Lake South (5-4)
6. Niles Notre Dame (7-2) vs. 11. St. Ignatius (6-3)
1. Richards (9-0) vs. 16. Rock Island (5-4)
8. Yorkville (7-2) vs. 9. Dunlap (7-2)
4. Normal West (8-1) vs. 13. Peoria Notre Dame (6-3)
5. Shepard (7-2) vs. 12. Springfield (6-3)
2. Washington (9-0) vs. 15. Providence Catholic (5-4)
7. Sacred Heart-Griffin (7-2) vs. 10. Quincy (7-2)
3. Glenwood (8-1) vs. 14. Lemont (5-4)
6. Bloomington (7-2) vs. 11. Crete-Monee (6-3)
1. Payton (9-0) vs. 16. Evergreen Park (5-4)
8. Elmwood Park (7-2) vs. 9. Back of the Yards (6-3)
4. Montini (8-1) vs. 13. Woodstock North (5-4)
5. Sycamore (7-2) vs. 12. Rochelle (5-4)
2. Sterling (8-1) vs. 15. Phoenix Coop (5-4)
7. Hyde Park (7-2) vs. 10. Brooks (6-3)
3. Boylan Catholic (8-1) vs. 14. Glenbard South (5-4)
6. St. Francis (7-2) vs. 11. Amundsen (5-4)
1. Hillcrest (9-0) vs. 16. Jerseyville (5-4)
8. MacArthur (6-3) vs. 9. Morton (6-3)
4. Cahokia (8-1) vs. 13. Mt. Zion (6-3)
5. Carbondale (7-2) vs. 12. Champaign Central (6-3)
2. Highland (9-0) vs. 15. Rich Central (5-4)
7. Mattoon (6-3) vs. 10. Mascoutah (6-3)
3. Metamora (8-1) vs. 14. Joliet Catholic (5-4)
6. Marion (6-3) vs. 11. Rich East (6-3)
1. IC Catholic (9-0) vs. 16. Raby (5-4)
8. Dixon (6-3) vs. 9. Stillman Valley (6-3)
4. Urban Prep Bronzeville (8-1) vs. 13. St. Edward (5-4)
5. Marengo (7-2) vs. 12. Sullivan (6-3)
2. Coal City (8-1) vs. 15. Wheaton Academy (5-4)
7. Ag. Science (7-2) vs. 10. Johnsburg (6-3)
3. Richmond-Burton (8-1) vs. 14. Plano (5-4)
6. Genoa-Kingston (7-2) vs. 11. Clemente (6-3)
1. Taylorville (9-0) vs. 16. Illinois Valley Central (5-4)
8. Columbia (7-2) vs. 9. Freeburg (7-2)
4. Rochester (8-1) vs. 13. Breese Central (6-3)
5. Pontiac (8-1) vs. 12. Herrin (7-2)
2. Paris (9-0) vs. 15. Salem (6-3)
7. Breese Mater Dei (7-2) vs. 10. Effingham (7-2)
3. Bishop McNamara (8-1) vs. 14. Richland County (6-3)
6. Murphysboro Coop (7-2) vs. 11. Prairie Central (7-2)
1. Byron (9-0) vs. 16. Rock Island Alleman (5-4)
8. Elmwood-Brimfield Coop (6-3) vs. 9. Princeton (6-3)
4. Lisle (8-1) vs. 13. Dwight Coop (6-3)
5. North Boone (7-2) vs. 12. Mid-County Coop (6-3)
2. Dunbar (8-1) vs. 15. Herscher (5-4)
7. Clark (6-3) vs. 10. Hall Twp. (6-3)
3. Eureka (8-1) vs. 14. UP/Englewood (5-4)
6. Monmouth-Rosevl. (7-2) vs. 11. Wilmington (6-3)
1. Monticello (9-0) vs. 16. St. Joseph-Ogden (5-4)
8. Anna-Jonesboro (7-2) vs. 9. West Frankfort (7-2)
4. Farmington (9-0) vs. 13. Greenville (6-3)
5. Beardstown (8-1) vs. 12. Pleasant Plains (6-3)
2. Carlinville (9-0) vs. 15. East Alton-Wood River (6-3)
7. Vandalia (7-2) vs. 10. Paxton-Buckley-Loda (6-3)
3. Fairfield (9-0) vs. 14. Newton (6-3)
6. Williamsville (8-1) vs. 11. DuQuoin (6-3)
1. Gibson City-MS (9-0) vs. 16. Watseka (5-4)
8. Hope Academy (7-2) vs. 9. Knoxville (6-3)
4. Illini West (9-0) vs. 13. Mercer County (5-4)
5. Newman C.C. (8-1) vs. 12. Rockford Christian (6-3)
2. Orion (9-0) vs. 15. Fieldcrest (5-4)
7. Clifton Central (7-2) vs. 10. Rockridge (6-3)
3. Eastland-Pearl City Coop (9-0) vs. 14. Harlan (5-4)
6. Collins Coop (8-1) vs. 11. Chicago Christian (6-3)
1. St. Teresa (9-0) vs. 16. Staunton (5-4)
8. Eldorado (7-2) vs. 9. Athens (7-2)
4. Pana (8-1) vs. 13. Oakwood (5-4)
5. Nashville (8-1) vs. 12. Tri-Valley (5-4)
2. Maroa-Forsyth (9-0) vs. 15. Routt Coop (5-4)
7. Warrensburg-Latham (7-2) vs. 10. Chester (6-3)
3. Tuscola (8-1) vs. 14. Villa Grove-Heritage Coop (5-4)
6. Bismarck-Henning (8-1) vs. 11. West Hancock Coop (6-3)
1. Princeville (9-0) vs. 16. Polo (5-4)
8. Annawan-Wethersfield Coop (6-3) vs. 9. Aurora Christian (6-3)
4. Lena-Winslow (8-1) vs. 13. Lewistown (5-4)
5. Orr (8-1) vs. 12. LeRoy (5-4)
2. Ottawa Marquette (9-0) vs. 15. Orangeville (5-4)
7. Stockton (7-2) vs. 10. Dakota (6-3)
3. Milledgeville (9-0) vs. 14. Fulton (5-4)
6. Forreston (7-2) vs. 11. Hiawatha (6-3)
1. Argenta-Oreana (9-0) vs. 16. Cerro Gordo-Bement Coop (5-4)
8. Fisher (7-2) vs. 9. Cumberland (7-2)
4. Red Hill (8-1) vs. 13. Central A&M (6-3)
5. Madison (8-1) vs. 12. Edwards County (6-3)
2. Camp Pt. Central (8-1) vs. 15. Greenfield-NW Coop (6-3)
7. Sesser-Valier Coop (7-2) vs. 10. Carrollton (6-3)
3. Triopia Coop (8-1) vs. 14. Georgetown-RF (6-3)
6. Arcola (7-2) vs. 11. Salt Fork (6-3)