Preps Talk

65 Days to Kickoff: Antioch

antiochhighschoologo.png

65 Days to Kickoff: Antioch

CSNChicago.com is your top destination on the road to the 2015 high school football season. CSN preps contributor “Edgy” Tim O’Halloran will take a look at 100 teams in 100 days, counting down to the opening night kickoff on Aug. 28.

School: Antioch

Head coach: Brian S. Glashagel

Assistant coaches: Del Pechauer, Mike Gordy, Mike Karner, Rico Ellis, Chris VanAlstine, Pat Swanson, Ryan Shifley, Darrius McKay, Vinny Juiditta, Jordan Eder, Neil Farlow and Matt Larsen.

How they fared in 2014: 7-3 (5-1 North Suburban Prairie Conference); The Sequoits made the 5A state playoffs and lost to King in opening round action.

[MORE PREPS: 66 Days to Kickoff - Evergreen Park]

Biggest storyline in 2015: Can the Sequoits win the North Suburban Prairie?

Names to watch: Senior running back Griffin Hill is the featured player for Antioch this fall and senior quarterback Dan Meade is yet another experienced piece.

Biggest holes to fill: Can the Sequoits reload on the defensive side of the ball?

EDGY's early take: The offense for Antioch should be a big time strength and if the defense can come around and develop some game experience this team can win the Prairie and make the state playoff field again in 2015.

2018 IHSA Football Playoff Pairings

2018 IHSA Football Playoff Pairings

The 2018 IHSA Football Playoff pairings have been unveiled as teams from all over the state begin their postseason journey. 

Be sure to check our Twitter, @NBCSPreps, or the IHSA's Twitter, @IHSAState, for the latest IHSA Football updates. 

EDGY TIM PICKS CLASS 5A AND 6A

EDGY TIM PICKS CLASS 7A AND 8A

PANEL PREDICTS THE STATE FINALS FOR ALL EIGHT CLASSES

CLASS 8A

CLASS 8A EXPERT ANALYSIS

1. Brother Rice (9-0) vs. 32. Zion-Benton (5-4)
16. Oak Park-River Forest (7-2) vs. 17. New Trier (7-2)
8. Warren (8-1) vs. 25. Neuqua Valley (6-3)
9. Hinsdale Central (7-2) vs. 24. Conant (6-3)
4. Homewood-Flossmoor (8-1) vs. 29. Fremd (5-4)
13. Oswego East (7-2) vs. 20. Barrington (6-3)
5. Marist (8-1) vs. 28. Stevenson (6-3)
12. Plainfield South (7-2) vs. 21. Naperville Central (6-3)
2. Lincoln-Way East (9-0) vs. 31. St. Charles East (5-4)
15. Bartlett (7-2) vs. 18. Glenbard West (7-2)
7. West Aurora (8-1) vs. 26. South Elgin (6-3)
10. Evanston (7-2) vs. 23. Edwardsville (6-3)
3. Oswego (9-0) vs. 30. Taft (5-4)
14. Minooka (7-2) vs. 19. Loyola (6-3)
6. Maine South (8-1) vs. 27. Huntley (6-3)
11. Bolingbrook (7-2) vs. 22. Waubonsie Valley (6-3)

CLASS 7A

CLASS 7A EXPERT ANALYSIS

1. Simeon (9-0) vs. 32. Rockford East (5-4)
16. Harlem (7-2) vs. 17. Lincoln-Way West (7-2)
8. Nazareth (8-1) vs. 25. Andrew (6-3)
9. Hersey (8-1) vs. 24. Lincoln-Way Central (6-3)
4. Batavia (9-0) vs. 29. Granite City (5-4)
13. Moline (8-1) vs. 20. Glenbrook North (7-2)
5. Willowbrook (9-0) vs. 28. Lincoln Park (5-4)
12. Maine West (8-1) vs. 21. Benet Academy (6-3)
2. Glenbard East (9-0) vs. 31. Prospect (5-4)
15. East St. Louis (7-2) vs. 18. Hoffman Estates (7-2)
7. Mount Carmel (8-1) vs. 26. T.F. South (6-3)
10. DeKalb (8-1) vs. 23. Lake Zurich (6-3)
3. Hononegah (9-0) vs. 30. Buffalo Grove (5-4) 
14. Wheaton Warrenville South (8-1) vs. 19. Belleville West (7-2)
6. Rolling Meadows (9-0) vs. 27. Alton (5-4)
11. Normal Community (8-1) vs. 27. St. Charles North (6-3) 

CLASS 6A

CLASS 6A EXPERT ANALYSIS

1. Cary-Grove (9-0) vs. 16. Wauconda (5-4)
8. Kaneland (6-3) vs. 9. Von Steuben (6-3)
4. Phillips (7-2) vs. 13. Lake Forest (5-4)
5. Prairie Ridge (7-2) vs. 12. Hinsdale South (6-3)
2. Antioch (9-0) vs. 15. Reavis (5-4)
7. Lakes (7-2) vs. 10 Belvidere North (6-3)
3. Kenwood (8-1) vs. 14. Crystal Lake South (5-4)
6. Niles Notre Dame (7-2) vs. 11. St. Ignatius (6-3)
1. Richards (9-0) vs. 16. Rock Island (5-4)
8. Yorkville (7-2) vs. 9. Dunlap (7-2)
4. Normal West (8-1) vs. 13. Peoria Notre Dame (6-3)
5. Shepard (7-2) vs. 12. Springfield (6-3)
2. Washington (9-0) vs. 15. Providence Catholic (5-4)
7. Sacred Heart-Griffin (7-2) vs. 10. Quincy (7-2)
3. Glenwood (8-1) vs. 14. Lemont (5-4)
6. Bloomington (7-2) vs. 11. Crete-Monee (6-3)

CLASS 5A

CLASS 5A EXPERT ANALYSIS

1. Payton (9-0) vs. 16. Evergreen Park (5-4)
8. Elmwood Park (7-2) vs. 9. Back of the Yards (6-3)
4. Montini (8-1) vs. 13. Woodstock North (5-4)
5. Sycamore (7-2) vs. 12. Rochelle (5-4)
2. Sterling (8-1) vs. 15. Phoenix Coop (5-4)
7. Hyde Park (7-2) vs. 10. Brooks (6-3)
3. Boylan Catholic (8-1) vs. 14. Glenbard South (5-4)
6. St. Francis (7-2) vs. 11. Amundsen (5-4)
1. Hillcrest (9-0) vs. 16. Jerseyville (5-4)
8. MacArthur (6-3) vs. 9. Morton (6-3)
4. Cahokia (8-1) vs. 13. Mt. Zion (6-3)
5. Carbondale (7-2) vs. 12. Champaign Central (6-3)
2. Highland (9-0) vs. 15. Rich Central (5-4)
7. Mattoon (6-3) vs. 10. Mascoutah (6-3)
3. Metamora (8-1) vs. 14. Joliet Catholic (5-4)
6. Marion (6-3) vs. 11. Rich East (6-3)

CLASS 4A

CLASS 4A EXPERT ANALYSIS

1. IC Catholic (9-0) vs. 16. Raby (5-4)
8. Dixon (6-3) vs. 9. Stillman Valley (6-3)
4. Urban Prep Bronzeville (8-1) vs. 13. St. Edward (5-4)
5. Marengo (7-2) vs. 12. Sullivan (6-3)
2. Coal City (8-1) vs. 15. Wheaton Academy (5-4)
7. Ag. Science (7-2) vs. 10. Johnsburg (6-3)
3. Richmond-Burton (8-1) vs. 14. Plano (5-4)
6. Genoa-Kingston (7-2) vs. 11. Clemente (6-3)
1. Taylorville (9-0) vs. 16. Illinois Valley Central (5-4)
8. Columbia (7-2) vs. 9. Freeburg (7-2)
4. Rochester (8-1) vs. 13. Breese Central (6-3)
5. Pontiac (8-1) vs. 12. Herrin (7-2)
2. Paris (9-0) vs. 15. Salem (6-3)
7. Breese Mater Dei (7-2) vs. 10. Effingham (7-2)
3. Bishop McNamara (8-1) vs. 14. Richland County (6-3)
6. Murphysboro Coop (7-2) vs. 11. Prairie Central (7-2)

CLASS 3A

CLASS 3A EXPERT ANALYSIS

1. Byron (9-0) vs. 16. Rock Island Alleman (5-4)
8. Elmwood-Brimfield Coop (6-3) vs. 9. Princeton (6-3)
4. Lisle (8-1) vs. 13. Dwight Coop (6-3)
5. North Boone (7-2) vs. 12. Mid-County Coop (6-3)
2. Dunbar (8-1) vs. 15. Herscher (5-4)
7. Clark (6-3) vs. 10. Hall Twp. (6-3)
3. Eureka (8-1) vs. 14. UP/Englewood (5-4)
6. Monmouth-Rosevl. (7-2) vs. 11. Wilmington (6-3)
1. Monticello (9-0) vs. 16. St. Joseph-Ogden (5-4) 
8. Anna-Jonesboro (7-2) vs. 9. West Frankfort (7-2)
4. Farmington (9-0) vs. 13. Greenville (6-3)
5. Beardstown (8-1) vs. 12. Pleasant Plains (6-3)
2. Carlinville (9-0) vs. 15. East Alton-Wood River (6-3)
7. Vandalia (7-2) vs. 10. Paxton-Buckley-Loda (6-3)
3. Fairfield (9-0) vs. 14. Newton (6-3)
6. Williamsville (8-1) vs. 11. DuQuoin (6-3)

CLASS 2A

CLASS 2A EXPERT ANALYSIS

1. Gibson City-MS (9-0) vs. 16. Watseka (5-4)
8. Hope Academy (7-2) vs. 9. Knoxville (6-3)
4. Illini West (9-0) vs. 13. Mercer County (5-4)
5. Newman C.C. (8-1) vs. 12. Rockford Christian (6-3)
2. Orion (9-0) vs. 15. Fieldcrest (5-4)
7. Clifton Central (7-2) vs. 10. Rockridge (6-3)
3. Eastland-Pearl City Coop (9-0) vs. 14. Harlan (5-4)
6. Collins Coop (8-1) vs. 11. Chicago Christian (6-3)
1. St. Teresa (9-0) vs. 16. Staunton (5-4)
8. Eldorado (7-2) vs. 9. Athens (7-2)
4. Pana (8-1) vs. 13. Oakwood (5-4)
5. Nashville (8-1) vs. 12. Tri-Valley (5-4)
2. Maroa-Forsyth (9-0) vs. 15. Routt Coop (5-4)
7. Warrensburg-Latham (7-2) vs. 10. Chester (6-3)
3. Tuscola (8-1) vs. 14. Villa Grove-Heritage Coop (5-4)
6. Bismarck-Henning (8-1) vs. 11. West Hancock Coop (6-3)

CLASS 1A

CLASS 1A EXPERT ANALYSIS

1. Princeville (9-0) vs. 16. Polo (5-4)
8. Annawan-Wethersfield Coop (6-3) vs. 9. Aurora Christian (6-3)
4. Lena-Winslow (8-1) vs. 13. Lewistown (5-4)
5. Orr (8-1) vs. 12. LeRoy (5-4)
2. Ottawa Marquette (9-0) vs. 15. Orangeville (5-4)
7. Stockton (7-2) vs. 10. Dakota (6-3)
3. Milledgeville (9-0) vs. 14. Fulton (5-4)
6. Forreston (7-2) vs. 11. Hiawatha (6-3)
1. Argenta-Oreana (9-0) vs. 16. Cerro Gordo-Bement Coop (5-4)
8. Fisher (7-2) vs. 9. Cumberland (7-2)
4. Red Hill (8-1) vs. 13. Central A&M (6-3)
5. Madison (8-1) vs. 12. Edwards County (6-3)
2. Camp Pt. Central (8-1) vs. 15. Greenfield-NW Coop (6-3)
7. Sesser-Valier Coop (7-2) vs. 10. Carrollton (6-3)
3. Triopia Coop (8-1) vs. 14. Georgetown-RF (6-3)
6. Arcola (7-2) vs. 11. Salt Fork (6-3)

 

High School Lites Football Roundup Week 9

High School Lites Football Roundup Week 9

High School Lites is back with an exciting Week 9 full of thrilling matchups. NBC Sports Chicago has the highlights of some of the top matchups from Friday's games.

Be sure to follow us on Twitter @NBCSPREPS for all of the latest IHSA football scores and highlights.


DRIVE: Batavia (episode 9)

TEAM OF THE WEEK: Oak Forest football

VIEWERS' CHOICE GAMES OF THE WEEK: Fremd runs past Schaumburg

WINTRUST ATHLETE OF THE WEEK: Notre Dame running back Ty Gavin

FRIDAY'S TOP 25 SCORES

(1) Lincoln-Way East 31, (16) Bolingbrook 0

(2) Batavia 24, Wheaton North 13

(3) Brother Rice 31, (17) Montini 0

(4) Marist 24, Benet 7

(6) Homewood-Flossmoor 56, Sandburg 0

(7) Cary-Grove 55, (15) Naperville Central 41

(9) Nazareth Academy 42, Marian Catholic 6

(10) Maine South 48, Niles West 6

(11) Oswego 22, Plainfield South 15

(12) Richards 41, Eisenhower 6

(13) Phillips 41, Raby 0

(14) Willowbrook 42, Downers South 20

(18) Oak Park-River Forest 48, Lyons 0

(19) Warren 43, Mundelein 7

(20) Glenbard West 35, Proviso West 6

(21) Hillcrest 43, Bremen 6

Joliet Catholic 33, (22) Notre Dame 17

(23) Hinsdale Central 21, Hinsdale South 12

(24) Rolling Meadows 34, Buffalo Grove 7

Wheaton Warrenville South 13, (25) St. Charles North 11

OTHER HIGHLIGHTS

Payton 43, Kenwood 42

Coal City 43, Lisle 14

Huntley 55, Dundee-Crown 12

Perspectives 32, Solorio 16

SATURDAY'S TOP 25 GAMES

Fenwick vs. (5) Mount Carmel 

(8) Simeon vs. Curie