Preps Talk

80 Days to Kickoff: T.F. North

80 Days to Kickoff: T.F. North

NBCSportsChicago.com preps reporter "Edgy" Tim O’Halloran spotlights 100 high school football teams in 100 days. The first 75 team profiles will focus on teams making strides across Chicagoland and elsewhere in the state. Starting Aug. 5, we’ll unveil the @NBCSPrepsTop 25 Power Rankings, leading up to kickoff on Friday, Aug. 30.

School: T.F. North

Head coach: Tristan Stovall

Assistant coaches: William Isabelle (DC), Marcus Thomas (OC), Albert Curse (S-T's), Charley Clark (RBs), Eric Ware (OL), Kevin Thurman (DBs), Larry Williams (DBs), Jason Richardson (LBs), Melvin Boswell (Assistant), Kevin Ingram (Assistant) and Justin Vlau (Assistant)

How they fared in 2018: 3-6 (2-4 South Suburban Blue Conference). T.F. North failed to made the 2018 IHSA state playoff field.

2019 regular season schedule:

Aug 30 @ Homewood-Flossmoor
Sept 6 vs Julian
Sept 13 vs Bremen
Sept 20 @ T.F. South
Sept. 27 vs Lemont
Oct. 4 vs Eisenhower
Oct. 11 vs Oak Forest
Oct. 18 @ Tinley Park
Oct. 25 @ Hillcrest

[MORE: 87 Days to Kickoff - T.F. South]

Biggest storyline: Closing out games. The Meteors were four points away from a winning record last season. Can they finish the task in 2019?

Names to watch this season: DB/WR Semaj Brown (Sr.) and RB Kendi Young (Sr.)

Biggest holes to fill: The Meteors will need to replace eight graduated starters on defense from a season ago.

EDGY's Early Take: Second-year head coach Tristan Stovall will rely on their offense in the early going. They have talent, featuring FBS recruits Semaj Brown (WR/DB) and RB Kendi Young as part of 10 returning starters back this fall. If the Meteors can find some kids to step up on the defensive side of the football, this team will challenge for a state playoff spot. 

IHSA Preps Girls Basketball AP Poll

ap-illinois-hs-girls-basketball-rankings-slide.png
AP

IHSA Preps Girls Basketball AP Poll

Here are the rankings of Illinois high school girls basketball teams in each class, according to an Associated Press panel of sportswriters with rank, team, first-place votes, record and total points.


Class 4A

No. Team W-L Pts Prv
1. Evanston Township (5) 19-2 68 3
2. Benet (2) 21-2 61 1
3. Edwardsville 18-1 58 2
4. Maine West 20-3 45 4
5. Marist 21-3 37 6
6. (tie) Lincoln Way West 21-2 37 5
7. Whitney Young 18-6 25 7
8. Libertyville 18-4 22 8
9.  Homewood-Flossmoor 18-5 12 9
10. Hersey 20-6 6 NR

Others receiving votes: Joliet West 4. O'Fallon 3. York 3. Fremd 2. Maine South 1. Bolingbrook 1

Class 3A

No. Team W-L Pts Prv
1. Morton (9) 25-0 90 1
2. Montini 22-4 70 3
3. Simeon 22-2 68 4
4. Richwoods 21-5 60 5
5. Bethalto Civic Memorial 22-3 46 2
6. Geneseo 20-3 39 T7
7. Peoria Central 19-3 35 6
8. (tie) Kankakee 22-4 32 T7
9.  Decatur MacArthur 21-2 17 9
10. Rock Island 19-7 14 NR

Others receiving votes: Kenwood 8. Riverside-Brookfield 6. Washington 3. Grayslake Central 3. Fenwick 1. Mattoon 1. Burlington Central 1. Rich South 1.

Class 2A

No. Team W-L Pts Prv
1. Paris  (9) 25-0 99 1
2. Knoxville 26-1 83 2
3. (tie) Quincy Notre Dame 19-2 73 4
4. Carterville 21-2 49 3
5.  Riverdale 18-3 48 7
6. Chicago Marshall (1) 12-8 41 6
7. Harrisburg 23-3 27 5
8. Carlinville 20-3 26 10
9. Pleasant Plains 17-3 24 NR
10. Illini West (Carthage) 20-4 23 NR

Others receiving votes: Teutopolis 13. Petersburg PORTA 10. Normal University 8. Marshall 7. Lisle 6. Hamilton County 3. Rock Falls 3. Stillman Valley 2. Eureka 2. Nashville 1. Pana 1. Eldorado 1.

Class 1A

No. Team W-L Pts Prv
1. Lewistown (5) 24-1 86 2
2. Amboy (4) 22-1 83 1
3.  Lanark Eastland 23-3 62 4
4.  Jacksonville Routt 20-2 61 5
5. Princeville 24-3 45 T8
6. Hope Academy 17-2 43 7
7.  Brimfield 21-3 40 3
8. Aquin 20-6 33 6
9.  (tie) Altamont 20-3 18 10
10. Aurora Christian 21-3 13 NR

Others receiving votes: Shiloh 4. Colfax Ridgeview 3. Father McGivney Catholic 2. Illini Central 1. Galena 1.

IHSA Preps Boys Basketball AP Poll

ap-illinois-hs-boys-basketball-rankings-slide.png
AP

IHSA Preps Boys Basketball AP Poll

Here are the boys prep basketball polls with rank, team, first-place votes, record and total points.

Class 4A

No. Team W-L Pts Prv
1. Curie (3) 19-1 75 1
2. Collinsville (4) 21-0 74 2
3.  Harvey Thornton (1) 21-0 66 3
4.  Evanston Township 20-1 57 4
5. Chicago Heights (Bloom Twp.) 19-5 37 5
6. Homewood-Flossmoor 17-2 35 6
7. Lincoln Park 19-3 27 8
8. (tie) Whitney Young 13-7 27 7
9.  Loyola 20-2 16 10
10. Joliet West 19-3 14 9

Others receiving votes: Marian Catholic (Chicago Heights) 5. Bolingbrook 2. Cary-Grove 2. Stevenson 1. O'Fallon 1. York 1. Class

3A

No. Team W-L Pts Prv
1. Niles Notre Dame (8) 21-3 105 1
2. Bogon (3) 19-2 101 2
3. Depaul College Prep 18-2 86 3
4. Peoria Notre Dame 18-1 77 5
5. Kankakee 16-3 51 6
6. Morgan Park 14-8 44 4
7.  Oak Forest 18-1 38 8
8.  Galesburg 21-3 30 9
9. Lincoln

19-2

29 10

10. 

Rock Island  14-6

15

7


Others receiving votes: Morton 7. Hinsdale South 6. Fenwick 5. East St. Louis 5. Centralia 2. Lisle (Benet Academy) 2. Geneseo 1. Carbondale 1.

Class 2A

No. Team W-L Pts Prv
1. Orr (9) 13-6 108 T1
2.  Pickneyville (2) 21-2 94 T1
3. Nashville 20-4 90 7
4. Breese Mater Dei  17-5 50 4
5.  Corliss 12-8 44 3
6. Normal University 15-6 40 5
7. Rockridge 17-4 33 10
8. Tuscola 16-1 32 8
9. Sterling Newman 21-3 26 6
10. Elmhurst Timothy Christian 16-3 16 NR

Others receiving votes: Pleasant Plains 15. Crane 12. Bismarck-Henning 11. Sacred Heart-Griffin (Springfield) 6. Tremont 5. Bloomington Central Catholic 5. Kewanee 5. Murphysboro 5. Riverton 3. Dunbar 2. Fairfield 1. Pana 1.

Class 1A

No. Team W-L Pts Prv
1. Winchester-West Central (9) 21-0 99 1
2. Indian Creek (1) 20-0 68 5
3.  Moweaqua Central A&M 16-2 67 2
4.  Roanoke-Benson 20-1 61 3
5. Goreville 21-1 54 4
6. East Dubuque 19-2 53 6
7.  Payson Seymour 19-1 35 8
8. Effingham St. Anthony 17-3 30 9
9.  Quest Academy 15-4 23 7
10. Kewanee (Wethersfield) 14-5 16 NR

Others receiving votes: Calhoun 9. Woodlawn 8. Okawville 8. Athens 5. Leo 5. New Berlin 4. Aurora Christian 4. Elmwood 1.