Preps Talk

Edgy: The IHSA 8A playoffs are going to be loaded

Edgy: The IHSA 8A playoffs are going to be loaded

With the IHSA state playoffs nearly upon us, I fully expect several storylines, upsets and a few surprises to arise over the next handful of days.

What could be one of the most talked about subjects on the IHSA Football Playoff Pairings Show, live on CSN and CSNChicago.com from 8 to 10 p.m. on Saturday night?

Class 8A. And how stacked it is.

Need proof?

Start with the Week 9 power rankings. Of the top 25 ranked teams, the top six are undefeateds in Loyola, Homewood-Flossmoor, Brother Rice, Palatine, Neuqua Valley and Hinsdale Central. Want to go deeper? Add to the potential 8A field with Marist (8-0), Naperville North (7-1), the perennial 8A/7A bubble team Glenbard West (6-2), Lincoln-Way East (6-2), Stevenson (7-1), Oak Park-River Forest (7-1), Lyons Township (6-2), Barrington (7-1), St. Charles East (8-0) and Oswego (8-0).

In case you didn't do the math, that's potentially half of the 8A IHSA state playoff field (16 teams), Their current combined record is 118-10.

Yet we also all know rankings and high seeds seldom tell the whole story when it comes to the state playoffs. While it would be easy to just go with the higher seeds/ranked teams, you might also want to consider at least a handful of teams with lesser records heading into the IHSA Class 8A state playoff field.

Some examples?

Edwardsville (7-1) seems to be left out of the 8A discussion at times, simply because of the lack of 8A teams south of I-80. Yet the Tigers, led by the state's top Class of 2017 name in four star-ranked A.J. Epenesa (Iowa), features a terrific defense and trust me, the Southwestern conference teams handle travel as well as anyone in the state come playoff time.

Or how about New Trier (6-2)? All the Trevians did was snap Maine South's 77-game Central Suburban South winning streak. Would you want to draw Maine South (5-3) in the first round, with an offense that is capable of putting up 40-plus points against some of the state's top defenses?

Anyone still remember a team like Waubonsie Valley (4-4)? The Warriors playoffs begin this Friday hosting Wheaton North (4-4) in what could be one of the state's top regular season finales. All Paul Murphy and his Warriors did last season was sneak into the 8A state playoffs as a 5-4 team and wound up making it to the 8A semifinals. Could Waubonsie Valley be this year's, well, Waubonsie Valley all over again?

The overall depth and quality in this 8A field will be as strong --or even stronger—than ever this playoff season. Throw in the second year of the IHSA’s true 1-32 seeding system, and the 8A playoffs will be incredibly fun and nerve-wracking to watch starting in the opening round.

2018 IHSA Football Playoff Pairings

2018 IHSA Football Playoff Pairings

The 2018 IHSA Football Playoff pairings have been unveiled as teams from all over the state begin their postseason journey. 

Be sure to check our Twitter, @NBCSPreps, or the IHSA's Twitter, @IHSAState, for the latest IHSA Football updates. 

EDGY TIM PICKS CLASS 5A AND 6A

EDGY TIM PICKS CLASS 7A AND 8A

PANEL PREDICTS THE STATE FINALS FOR ALL EIGHT CLASSES

CLASS 8A

CLASS 8A EXPERT ANALYSIS

1. Brother Rice (9-0) vs. 32. Zion-Benton (5-4)
16. Oak Park-River Forest (7-2) vs. 17. New Trier (7-2)
8. Warren (8-1) vs. 25. Neuqua Valley (6-3)
9. Hinsdale Central (7-2) vs. 24. Conant (6-3)
4. Homewood-Flossmoor (8-1) vs. 29. Fremd (5-4)
13. Oswego East (7-2) vs. 20. Barrington (6-3)
5. Marist (8-1) vs. 28. Stevenson (6-3)
12. Plainfield South (7-2) vs. 21. Naperville Central (6-3)
2. Lincoln-Way East (9-0) vs. 31. St. Charles East (5-4)
15. Bartlett (7-2) vs. 18. Glenbard West (7-2)
7. West Aurora (8-1) vs. 26. South Elgin (6-3)
10. Evanston (7-2) vs. 23. Edwardsville (6-3)
3. Oswego (9-0) vs. 30. Taft (5-4)
14. Minooka (7-2) vs. 19. Loyola (6-3)
6. Maine South (8-1) vs. 27. Huntley (6-3)
11. Bolingbrook (7-2) vs. 22. Waubonsie Valley (6-3)

CLASS 7A

CLASS 7A EXPERT ANALYSIS

1. Simeon (9-0) vs. 32. Rockford East (5-4)
16. Harlem (7-2) vs. 17. Lincoln-Way West (7-2)
8. Nazareth (8-1) vs. 25. Andrew (6-3)
9. Hersey (8-1) vs. 24. Lincoln-Way Central (6-3)
4. Batavia (9-0) vs. 29. Granite City (5-4)
13. Moline (8-1) vs. 20. Glenbrook North (7-2)
5. Willowbrook (9-0) vs. 28. Lincoln Park (5-4)
12. Maine West (8-1) vs. 21. Benet Academy (6-3)
2. Glenbard East (9-0) vs. 31. Prospect (5-4)
15. East St. Louis (7-2) vs. 18. Hoffman Estates (7-2)
7. Mount Carmel (8-1) vs. 26. T.F. South (6-3)
10. DeKalb (8-1) vs. 23. Lake Zurich (6-3)
3. Hononegah (9-0) vs. 30. Buffalo Grove (5-4) 
14. Wheaton Warrenville South (8-1) vs. 19. Belleville West (7-2)
6. Rolling Meadows (9-0) vs. 27. Alton (5-4)
11. Normal Community (8-1) vs. 27. St. Charles North (6-3) 

CLASS 6A

CLASS 6A EXPERT ANALYSIS

1. Cary-Grove (9-0) vs. 16. Wauconda (5-4)
8. Kaneland (6-3) vs. 9. Von Steuben (6-3)
4. Phillips (7-2) vs. 13. Lake Forest (5-4)
5. Prairie Ridge (7-2) vs. 12. Hinsdale South (6-3)
2. Antioch (9-0) vs. 15. Reavis (5-4)
7. Lakes (7-2) vs. 10 Belvidere North (6-3)
3. Kenwood (8-1) vs. 14. Crystal Lake South (5-4)
6. Niles Notre Dame (7-2) vs. 11. St. Ignatius (6-3)
1. Richards (9-0) vs. 16. Rock Island (5-4)
8. Yorkville (7-2) vs. 9. Dunlap (7-2)
4. Normal West (8-1) vs. 13. Peoria Notre Dame (6-3)
5. Shepard (7-2) vs. 12. Springfield (6-3)
2. Washington (9-0) vs. 15. Providence Catholic (5-4)
7. Sacred Heart-Griffin (7-2) vs. 10. Quincy (7-2)
3. Glenwood (8-1) vs. 14. Lemont (5-4)
6. Bloomington (7-2) vs. 11. Crete-Monee (6-3)

CLASS 5A

CLASS 5A EXPERT ANALYSIS

1. Payton (9-0) vs. 16. Evergreen Park (5-4)
8. Elmwood Park (7-2) vs. 9. Back of the Yards (6-3)
4. Montini (8-1) vs. 13. Woodstock North (5-4)
5. Sycamore (7-2) vs. 12. Rochelle (5-4)
2. Sterling (8-1) vs. 15. Phoenix Coop (5-4)
7. Hyde Park (7-2) vs. 10. Brooks (6-3)
3. Boylan Catholic (8-1) vs. 14. Glenbard South (5-4)
6. St. Francis (7-2) vs. 11. Amundsen (5-4)
1. Hillcrest (9-0) vs. 16. Jerseyville (5-4)
8. MacArthur (6-3) vs. 9. Morton (6-3)
4. Cahokia (8-1) vs. 13. Mt. Zion (6-3)
5. Carbondale (7-2) vs. 12. Champaign Central (6-3)
2. Highland (9-0) vs. 15. Rich Central (5-4)
7. Mattoon (6-3) vs. 10. Mascoutah (6-3)
3. Metamora (8-1) vs. 14. Joliet Catholic (5-4)
6. Marion (6-3) vs. 11. Rich East (6-3)

CLASS 4A

CLASS 4A EXPERT ANALYSIS

1. IC Catholic (9-0) vs. 16. Raby (5-4)
8. Dixon (6-3) vs. 9. Stillman Valley (6-3)
4. Urban Prep Bronzeville (8-1) vs. 13. St. Edward (5-4)
5. Marengo (7-2) vs. 12. Sullivan (6-3)
2. Coal City (8-1) vs. 15. Wheaton Academy (5-4)
7. Ag. Science (7-2) vs. 10. Johnsburg (6-3)
3. Richmond-Burton (8-1) vs. 14. Plano (5-4)
6. Genoa-Kingston (7-2) vs. 11. Clemente (6-3)
1. Taylorville (9-0) vs. 16. Illinois Valley Central (5-4)
8. Columbia (7-2) vs. 9. Freeburg (7-2)
4. Rochester (8-1) vs. 13. Breese Central (6-3)
5. Pontiac (8-1) vs. 12. Herrin (7-2)
2. Paris (9-0) vs. 15. Salem (6-3)
7. Breese Mater Dei (7-2) vs. 10. Effingham (7-2)
3. Bishop McNamara (8-1) vs. 14. Richland County (6-3)
6. Murphysboro Coop (7-2) vs. 11. Prairie Central (7-2)

CLASS 3A

CLASS 3A EXPERT ANALYSIS

1. Byron (9-0) vs. 16. Rock Island Alleman (5-4)
8. Elmwood-Brimfield Coop (6-3) vs. 9. Princeton (6-3)
4. Lisle (8-1) vs. 13. Dwight Coop (6-3)
5. North Boone (7-2) vs. 12. Mid-County Coop (6-3)
2. Dunbar (8-1) vs. 15. Herscher (5-4)
7. Clark (6-3) vs. 10. Hall Twp. (6-3)
3. Eureka (8-1) vs. 14. UP/Englewood (5-4)
6. Monmouth-Rosevl. (7-2) vs. 11. Wilmington (6-3)
1. Monticello (9-0) vs. 16. St. Joseph-Ogden (5-4) 
8. Anna-Jonesboro (7-2) vs. 9. West Frankfort (7-2)
4. Farmington (9-0) vs. 13. Greenville (6-3)
5. Beardstown (8-1) vs. 12. Pleasant Plains (6-3)
2. Carlinville (9-0) vs. 15. East Alton-Wood River (6-3)
7. Vandalia (7-2) vs. 10. Paxton-Buckley-Loda (6-3)
3. Fairfield (9-0) vs. 14. Newton (6-3)
6. Williamsville (8-1) vs. 11. DuQuoin (6-3)

CLASS 2A

CLASS 2A EXPERT ANALYSIS

1. Gibson City-MS (9-0) vs. 16. Watseka (5-4)
8. Hope Academy (7-2) vs. 9. Knoxville (6-3)
4. Illini West (9-0) vs. 13. Mercer County (5-4)
5. Newman C.C. (8-1) vs. 12. Rockford Christian (6-3)
2. Orion (9-0) vs. 15. Fieldcrest (5-4)
7. Clifton Central (7-2) vs. 10. Rockridge (6-3)
3. Eastland-Pearl City Coop (9-0) vs. 14. Harlan (5-4)
6. Collins Coop (8-1) vs. 11. Chicago Christian (6-3)
1. St. Teresa (9-0) vs. 16. Staunton (5-4)
8. Eldorado (7-2) vs. 9. Athens (7-2)
4. Pana (8-1) vs. 13. Oakwood (5-4)
5. Nashville (8-1) vs. 12. Tri-Valley (5-4)
2. Maroa-Forsyth (9-0) vs. 15. Routt Coop (5-4)
7. Warrensburg-Latham (7-2) vs. 10. Chester (6-3)
3. Tuscola (8-1) vs. 14. Villa Grove-Heritage Coop (5-4)
6. Bismarck-Henning (8-1) vs. 11. West Hancock Coop (6-3)

CLASS 1A

CLASS 1A EXPERT ANALYSIS

1. Princeville (9-0) vs. 16. Polo (5-4)
8. Annawan-Wethersfield Coop (6-3) vs. 9. Aurora Christian (6-3)
4. Lena-Winslow (8-1) vs. 13. Lewistown (5-4)
5. Orr (8-1) vs. 12. LeRoy (5-4)
2. Ottawa Marquette (9-0) vs. 15. Orangeville (5-4)
7. Stockton (7-2) vs. 10. Dakota (6-3)
3. Milledgeville (9-0) vs. 14. Fulton (5-4)
6. Forreston (7-2) vs. 11. Hiawatha (6-3)
1. Argenta-Oreana (9-0) vs. 16. Cerro Gordo-Bement Coop (5-4)
8. Fisher (7-2) vs. 9. Cumberland (7-2)
4. Red Hill (8-1) vs. 13. Central A&M (6-3)
5. Madison (8-1) vs. 12. Edwards County (6-3)
2. Camp Pt. Central (8-1) vs. 15. Greenfield-NW Coop (6-3)
7. Sesser-Valier Coop (7-2) vs. 10. Carrollton (6-3)
3. Triopia Coop (8-1) vs. 14. Georgetown-RF (6-3)
6. Arcola (7-2) vs. 11. Salt Fork (6-3)

 

High School Lites Football Roundup Week 9

High School Lites Football Roundup Week 9

High School Lites is back with an exciting Week 9 full of thrilling matchups. NBC Sports Chicago has the highlights of some of the top matchups from Friday's games.

Be sure to follow us on Twitter @NBCSPREPS for all of the latest IHSA football scores and highlights.


DRIVE: Batavia (episode 9)

TEAM OF THE WEEK: Oak Forest football

VIEWERS' CHOICE GAMES OF THE WEEK: Fremd runs past Schaumburg

WINTRUST ATHLETE OF THE WEEK: Notre Dame running back Ty Gavin

FRIDAY'S TOP 25 SCORES

(1) Lincoln-Way East 31, (16) Bolingbrook 0

(2) Batavia 24, Wheaton North 13

(3) Brother Rice 31, (17) Montini 0

(4) Marist 24, Benet 7

(6) Homewood-Flossmoor 56, Sandburg 0

(7) Cary-Grove 55, (15) Naperville Central 41

(9) Nazareth Academy 42, Marian Catholic 6

(10) Maine South 48, Niles West 6

(11) Oswego 22, Plainfield South 15

(12) Richards 41, Eisenhower 6

(13) Phillips 41, Raby 0

(14) Willowbrook 42, Downers South 20

(18) Oak Park-River Forest 48, Lyons 0

(19) Warren 43, Mundelein 7

(20) Glenbard West 35, Proviso West 6

(21) Hillcrest 43, Bremen 6

Joliet Catholic 33, (22) Notre Dame 17

(23) Hinsdale Central 21, Hinsdale South 12

(24) Rolling Meadows 34, Buffalo Grove 7

Wheaton Warrenville South 13, (25) St. Charles North 11

OTHER HIGHLIGHTS

Payton 43, Kenwood 42

Coal City 43, Lisle 14

Huntley 55, Dundee-Crown 12

Perspectives 32, Solorio 16

SATURDAY'S TOP 25 GAMES

Fenwick vs. (5) Mount Carmel 

(8) Simeon vs. Curie