Preps Talk

IHSA state football playoffs second-round matchups

IHSA state football playoffs second-round matchups

With the first round of the IHSA state football playoffs in the books, here is a look at all of the matchups we'll see in the second round next weekend. 

Each of the eight classes are listed in bracket order and the home team will be decided in the coming days. 

Be sure to follow @CSNPreps for all of the latest scores, highlights and analysis of the IHSA state football playoffs. 

CLASS 1A
(1) Ottawa Marquette (10-0) vs (8) Dakota (7-3)
(4) Aquin (9-1) vs (12) LeRoy (7-3)
(2) Forreston (10-0) vs (7) Stark County (7-3)
(6) Lena-Winslow (8-2) vs (14) Salt Fork (6-4)
(1) Tuscola (10-0) vs (9) Carrollton (7-3) 
(12) Calhoun (7-3) vs (13) Red Hill (6-4)
(2) St. Teresa (9-1) vs (10) Athens (7-3)
(6) Brown County (7-2) vs (14) Warrensburg-Lathan (6-4)

CLASS 2A
 (1) Newman C.C. (10-0) vs (9) Perus St. Bede (7-3)
(4) Deer Cr.-Mackinaw (9-1) vs (5) Hope Academy (9-1)
(2) Annawan-W'field (9-1) vs (7) Gibson City-MS (8-2)
(6) Fulton (8-2) vs (14) Rockridge (6-4)
(1) Tri-Valley (10-0) vs (8) DuQuoin (8-2)
(4) Eldorado (9-1) vs (5) Maroa-Forsyth (9-1)
(2) Unity-Payson (10-0) vs (10) Shelbyville (7-3)
(6) Bismarck-Henning (8-2) vs (14) St. Thomas More (7-3)

CLASS 3A
(1) IC Catholic (10-0) vs (8) Paxton-Buckley-Loda (9-1)
(4) Wilmington (10-0) vs (5) Byron (10-0)
(2) Farmington (10-0) vs (7) Elmwood-Brimfield (9-1)
(3) Westville (10-0) vs (6) Monticello (10-0)
(1) Newton (10-0) vs (8) Pana (9-1)
(4) Carlinville (9-1) vs  (5) Williamsville (9-1)
(2) Mt. Carmel (IL) (10-0) vs (10) Tolono Unity (8-2)
(3) North Mac (9-1) vs (11) Anna-Jonesboro (8-2)

CLASS 4A
(1) Herscher (10-0) vs (9) Dixon (8-2)
(4) Phillips (9-1) vs (5) Aurora Central Catholic (9-1)
(2) Johnsburg (10-0) vs (10) Manteno (7-3)
(3) Genoa-Kingston (10-0) vs (6) Rockford Lutheran (8-2)
(1) Althoff (10-0) vs (9) Taylorville (8-2)
(4) Mt Zion (9-1) vs (5) Rochester (9-1)
(2) Columbia (10-0) vs (7) Canton (8-2)
(3) Herrin (9-1) vs (11) Breese Mater Dei (6-4)

CLASS 5A
(1) Sterling (10-0) vs (9) Rich Central (7-3)
(12) Rochelle (6-4) vs (13) Sycamore (6-4)
(7) Vernon Hills (7-3) vs (15) Nazareth (6-4)
(6) Hillcrest (8-2) vs (14) Marian Central (6-4)
(1) Peoria (9-1) vs (8) Dec. Eisenhower (7-3)
(4) Washington (IL) (8-2) vs (5) Centralia (8-2)
(2) Highland (9-1) vs (10) Metamora (6-4)
(3) Morris (8-2) vs (11) Triad (7-3)

CLASS 6A
(1) Prairie Ridge (10-0) vs (9) Montini (7-3)
(12) Lake Forest (7-3) vs. (13) St. Viator (6-4)
(2) Antioch (10-0) vs (7) DeKalb (8-2)
(3) Cary-Grove (9-1) vs (6) Grayslake North (8-2)
(1) Lemont (10-0) vs (8) Danville (8-2)
(4) Crete-Monee (8-2) vs (12) St. Laurence (7-3)
(2) Sacred Heart-Griffin (10-0) vs (7) Galesburg (8-2)
(11) Rock Island (8-2) vs (14) Shepard (7-3)

CLASS 7A
(1) Bradley-Bourbonnais (10-0) vs (16) Plainfield North (8-2)
(8) Rockford Auburn (9-1) vs (9) St. Charles North (9-1)
(4) Fenwick (9-1) vs (13) Lake Zurich (8-2)
(12) Batavia (8-2) vs (28) Jacobs (6-4)
(2) East St. Louis (10-0) vs (15) Glenbard North (8-2)
(7) Glenbrook North (9-1) vs (23) Willowbrook (7-3)
(3) Rolling Meadows (10-0) vs (19) Lincoln-Way Central (7-3)
(6) Normal Community (9-1) vs (11) Benet (8-2)

CLASS 8A
(1) Loyola (10-0) vs (16) Oswego East (9-1)
(24) Huntley (7-3) vs (25) Fremd (7-3)
(4) Homewood-Flossmoor (10-0) vs (20) Glenbard West (8-2)
(5) Oswego (10-0) vs (12) Edwardsville (9-1)
(18) Lincoln-Way East (8-2) vs (31) Waubonsie Valley (6-4)
(10) Barrington (9-1) vs (26) Maine South (7-3)
(3) Palatine (10-0) vs (19) Lyons (8-2)
(6) St. Charles East (10-0) vs (22) New Trier (8-2)

 

NBC Sports Chicago Basketball Preps Power Rankings: Week 4

NBC Sports Chicago Basketball Preps Power Rankings: Week 4

The newest edition of the NBC Sports Chicago Power Rankings has a new No. 1 team and four new teams in the mix as we had plenty of action this week. Curie is dominating the local scene with recent double-digit wins over Morgan Park and Simeon as they claim No. 1 after previous top-ranked Whitney Young fell to Lincoln Park. The Lions are one of the four new teams in the top-25 as they make returns this week along with New Trier and Orr. York also makes its first appearance of the season after an impressive win over Willowbrook.

The Power Rankings should have some changes before we get to a busy holiday tournament week as we start to get into the thick of conference play over the next several months. 

1. Curie (10-0) (2)
2. Bloom (11-0) (3)
3. Evanston (8-1) (4)
4. Bogan (8-1) (6)
5. Whitney Young (7-2) (1)
6. St. Viator (10-1) (8)
7. Morgan Park (5-3) (5)
8. Marian Catholic (7-1) (10)
9. Bolingbrook (6-2) (11)
10. Oswego East (7-1) (13)
11. Leo (8-1) (14)
12. Benet (10-1) (16)
13. DePaul Prep (8-1) (7)
14. Homewood-Floosmoor (5-2) (9)
15. St. Laurence (9-1) (18)
16. Uplft (7-2) (20)
17. Geneva (8-0) (22)
18. Waukegan (7-2) (15)
19. Riverside-Brookfield (9-1) (25)
20. Kenwood (8-3) (19)
21. New Trier (7-1) (NR)
22. Glenbrook South (8-1) (17)
23. York (8-1) (NR)
24. Orr (7-4) (NR)
25. Lincoln Park (6-4) (NR)

High School Lites Roundup: Basketball Week 3

High School Lites Roundup: Basketball Week 3

High School Lites returned to the hardwood this week as we had IHSA basketball highlights from all over the area. Plus we also had a football commitment from the state's top prospect right before the signing period.

WINTRUST ATHLETE OF THE WEEKBrother Rice's Marquise Kennedy

TEAM OF THE WEEK PRESENTED BY SAINT XAVIER: Curie Condors 

Crystal Lake South's Trevor Keegan commits to Michigan

THURSDAY'S GAME

No. 2 Curie topples No. 12 Simeon

FRIDAY'S GAMES

Lincoln Park upsets No. 1 Whitney Young

No. 3 Bloom takes down No. 9 Homewood-Flossmoor 

No. 4 Evanston races by Niles North

No. 20 Uplift runs past Marshall

Glenbard West upsets No. 21 Downers North

No. 23 Romeoville holds off Plainfield South

Lemont beats Shepard on buzzer-beater

Payton knocks off Taft

Elmwood Park beats Guerin Prep in Viewers' Choice Game of the Week

Dundee-Crown defeats Crystal Lake South