Skip navigation
Favorites
Sign up to follow your favorites on all your devices.
Sign up
NBCSports Header Logo

UEFA Champions League, Europa League draw: West Ham, Celtic find out opponents

West Ham United Unveil New Manager Slaven Bilic

West Ham United Unveil New Manager Slaven Bilic

Arfa Griffiths

Premier League side West Ham United will being their Europa League adventure on July 2, and now they know their opponents.

The draws for the first and second qualifying round of the UEFA Champions League and Europa League were made on Monday in Nyon, Switzerland, with the Hammers drawn against Andorran side FC Lusitanos who play in a stadium that holds just 1,000 supporters.

[ RELATED: Ramos to Man United? ]

New West Ham boss Slaven Bilic will welcome Lusitanos to the Boleyn Ground for the first leg in July 2 and then head to Andorra for the return match on July 9. The Hammers were awarded a spot in the Europa League via the 2014-15 Fair Play rankings but will have to make it through four rounds of qualifying just to make the group stages. Fellow Premier League sides Liverpool and Tottenham Hotspur will enter at the group stages, while Southampton will enter at the third-qualifying round.

The draw for the second qualifying round of the Europa League can be found in full here, as West Ham will face either Maltese side Birkirkara or Ulisses Yerevan of Armenia if they get past Lusitanos.

In the Champions League draw, Scottish champions Celtic enter in the second round and will face Icelandic champs FC Stjarnan. The Bhoys failed to qualify for the UCL last season and manager Ronny Delia will be under plenty of pressure to deliver Champions League soccer to the Celtic faithful in the upcoming season. Other Scottish teams Inverness Caledonian Thistle, Aberdeen and St. Johnstone all enter the Europa League at the second qualifying round. Other juicy ties in the Champions League draw include Slovakian champions AS Trencin against Romanian giants Steaua Bucuresti.

Below are details of both rounds of Champions League qualifying as the first round ties will be played June 30-July 1 and July 7-8, while the second round will take place on July 14-15 and July 21-22.

The Europa League first round qualifying games, see the schedule below, will take place on July 2 and July 9 and the second round will be on July 16 and July 23.

Champions League first qualifying round draw

Lincoln Red Imps v Santa Coloma Pyunik v Folgore/Falciano Crusaders v Levadia Tallinn B36 Torshavn v The New Saints FC

Champions League second qualifying round draw

Hibernians v Maccabi Tel-Aviv Apoel Nicosia v Vardar FK Karabakh v Rudar Pljevlja FK Sarajevo v Lech Poznan Maribor v Astana BATE v Dundalk HJK Helsinki v FK Ventspils FC Midtjylland v Lincoln Red Imps/Santa Coloma Molde v Pyunik/Folgore/Falciano Malmo FF v FK Zalgiris Vilnius Celtic v Stjarnan AS Trencin v Steaua Bucuresti Partizan Belgrade v Dila Gori Ludogorets v Milsami CS Fola Esch v Dinamo Zagreb Skenderbeu v Crusaders/Levadia Tallinn B36 Torshavn/The New Saints FC v Videoton FC

Europa League first qualifying round draw

Vikingur v Rosenborg SJK v FH Hafnarfjordur NSI Runavik v Linfield Brondby v Juvenes/Dogana Skonto Riga v St. Patrick’s FC Lahti v IF Elfsborg FK Atlantas v Beroe Debrecen v Sutjeska Ordabasy v Beitar Jerusalem Balzan Youths v Zeleznicar Sillamae Kalev v Hajduk Split FK Spartaks Jurmala v Buducnost Podgorica Jelgava v Litex Lovetch Lusitanos v West Ham Saxan v Apollon Limassol Shirak v Zrinjski Mostar VPS Vaasa v AIK Mladost Podgorica v Neftchi Vikingur Reykjavik v Koper Sheriff v Odd FK Kukesi v Torpedo Zhodino Alashkert FC v St. Jonstone Newtown v Valletta Dinamo Tbilisi v Gabala Renova v Dacia Olimpic Sarajevo v Spartak Trnava Glenavon v Shakhtyor FC 03 Differdange v Bala Town Shkendija Tetovo v Aberdeen Progres Niederkorn v Shamrock Rovers UCD v F91 Dudelange Crvena Zvezda v Kairat Almaty Aktobe v Nomme Kalju Domzale v Cukaricki Belgrade Go Ahead Eagles v Ferencvaros MTK Budapest v Vojvodina Flora Tallinn v Rabotnicki Kometal Dinamo Batumi v Omonia Nicosia Trakai v HB Torshavn Glentoran v MSK Zilina UE Sant Julia v Randers FC Kruoja v Jagiellonia Bialystok Laci v Inter Baku Partizani Tirana v Stromsgodset CM Celje v Slask Wroclaw La Fiorita v FC Vaduz Birkirkara v Ulisses Yerevan Airbus UK v Lokomotiva Zagreb Botosani v Spartaki Tskhinvali College Europa v Slovan Bratislava

Follow @JPW_NBCSports